Młodego Hitlera uratował późniejszy ksiądz

http://wolnemedia.net/historia/mlodego-hitlera-uratowal-pozniejszy-ksiadz/

Historia ta krążyła od wielu lat jako niezweryfikowany mit. Dzisiaj uzyskuje potwierdzenie.

Ksiądz Max Tremmel, znany jako jeden z najsłynniejszych organistów na świecie, przed swoją śmiercią w lipcu 1980 roku wyznał, że jego poprzednik w parafi w miejscowości Passau, ks. Johann Kuehberger, będąc młodym chłopcem ocalił tonącego w rzece małego chłopczyka.

Ksiądz Kuehberger, jako kilku- lub kilkunastoletni chłopiec, w styczniu 1894 roku rzucił się do lodowatej rzeki Inn w Passau, skąd uratował tonącego 4-letniego chłopca. Tonącym okazał się mały Adolf Hitler.

O historii tej Hitler nigdy w swym życiu nie wspominał i była ona uznawana jako niepotwierdzony mit, jednak najnowsze badania archiwów ukazują, że rzeczywiście, niewielka gazeta Donauzeitug-Danaube, zamieściła krótką informację o tym, że “zdeterminowany towarzysz” (gazeta była w tym czasie organem ruchu komunistycznego), rzucił się do lodowatej wody aby uratować zeń tonącego “młodszego kolegę”.

Epizod z życia młodego Adolfa opisywany jest również w książce „Out of Passau- Leaving a City Hitler Called Home”, pióra Anny Elisabeth Rosmus, która pisze, że „W 1894 roku, podczas zabawy z grupką innych dzieci, Adolf wpadł do rzeki. Strumień był silny, a woda lodowata, jednak szczęśliwie syn właściciela domu, w którym Adolf mieszkał, wskoczył do wody i uratował go”. Pani Rosmus pisze, że „Wszyscy w Passau znali tę historię.” Dodaje też, że „Inne historie mówiły o nim, że nigdy nie nauczył się pływać i potrzebował okularów.”

Telewizja bawarska, przygotowująca program o tym incydencie z życia Hitlera, wyemituje go pod koniec stycznia br. W programie znajdą się m.in. wspomnienia starych mieszkańców miasta Passau, opowiadających o krążącej w społeczności lokalnej pamięci o tym zdarzeniu.

Hitler, chociaż nigdy nie przyznawał się do tej historii, już jako przywódca opowiadał na spotkaniach z generałami, że bawił się w kowbojów i Indian na brzegu rzeki w Passau.

Historycy, do tej pory dosyć ostrożnie wypowiadający się na temat historii o uratowaniu tonącego młodego Hitlera, dzisiaj zgodnie potwierdzają, że opisywany incydent rzeczywiście dotyczy młodego Adolfa Hitlera.

Opracowanie: Bibula Information Service
Na podstawie: Daily Mail
Źródło: Bibuła

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s